Rekuperacja

Rola, zasada działania, elementy, projekt i wycena.

Rekuperacja- jej rola?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dostarcza optymalną ilość świeżego powietrza do budynków np. domów jednorodzinnych i usuwanie z niego powietrza zanieczyszczanego tj. zapachów z kuchennych, pary w łazience, czy brak owadów dzięki zastosowanym filtrom powietrza. Dzięki rekuperacji użytkownik ma wpływ na intensywność dostarczanego powietrza do budynku bez względu na warunki atmosferyczne. System pełni również rolę odzysku ciepła , dzięki czemu możemy zmniejszyć koszty ogrzewania poprzez nie otwierania okien w zimowe dni, ale również znacznie poprawić jakość powietrza, a co za tym idzie komfort życia.

Zasady działania rekuperacji.

Świeże powietrze jest pobierane z zewnątrz budynku za pomocą czerpni i dostarczane przez przewody wentylacyjne do centrali wentylacji czyli REKUPERATORA. W centrali powietrze przechodzi przez wymiennik, gdzie wymienia ciepło z powietrzem wyciąganym z pomieszczeń. Po przejściu przez rekuperator powietrze jest dystrybuowane przez sieć przewodów nawiewnych do pomieszczeń użytkowych tj. salon, sypialnie, pokoje dzienne czy gabinety. Przepływ powietrza jest wymuszany przez wentylatory centrali czyli rekuperator. Wyciąg z pomieszczeń mieszkalnych najczęściej stosuje się w pomieszczeniach sanitarnych i pomocniczych, takich jak łazienka, kuchnia , toaleta, garderoba, spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze. Brak prawidłowo działającej wentylacji może powodować złe samopoczucie, ale również problemy zdrowotne przez zawilgocenia, , zagrzybienia ścian i innych przegród zewnętrznych.

Podstawowe elementy.

Wycena i projekt.

Projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest wykonywany na podstawie projektu budowlanego domu. Zawiera obliczenia bilansu powietrza, sposób prowadzenia i średnice kanałów wentylacyjnych, umiejscowienie centrali wentylacyjnej, czerpni, wyrzutni, elementów nawiewnych i wywiewnych. Ważne jest także dobór i parametry centrali wentylacyjnej- tu pomagamy w doborze optymalnego urządzenia a także doradztwo w doborze typów materiałów ich rodzaj i dane techniczne. Bez projektu wykonanie prawidłowej instalacji jest nie możliwe gdyż muszą być zachowane  parametry takie jak: ilość wymienianego powietrza w przeliczeniu na ilość mieszkańców, prędkość przepływu powietrza a co za tym idzie głośność pracy instalacji.

Projekty systemu rekuperacji